Niebezpieczne składniki w kosmetykach
Zachęcam do uważnej lektury etykiet kupowanych kosmetyków. Często zawierają one substancje drażniące i niebezpieczne dla zdrowia. Substancje te występują pod wieloma nazwami według międzynarodowego nazewnictwa INCI.
Poniżej zostały wymienione najistotniejsze i najczęściej pojawiające się w kosmetykach konwencjonalnych substancje szkodliwe:
FORMALDEHYD to trujący gaz drażniący drogi oddechowe i oczy, uwalniający się z formaliny.
W produktach kosmetycznych :
-jest stosowany jako środek
bakteriobójczy oraz
konserwant
-najczęściej występuje w lakierach do paznokci czy produktach do pielęgnacji i stylizacji włosów, może także pojawić się w płynach do kąpieli, kosmetykach kolorowych oraz samoopalaczach.
Formalina jest stosunkowo silnym alergenem kontaktowym, który może powodować podrażnienia układu oddechowego i oczu. Przy długotrwałym stosowaniu nawet nie- wielkie dawki mogą powodować przejściowe podrażnienia skóry lub długotrwałe alergie skórne w postaci rumieni i wyprysków. Formalina przyspiesza proces starzenia się skóry, jak również jest podejrzewana o działania rakotwórcze.
Formaldehyd, formalinę lub uwalniacze formaldehydu można znaleźć na etykietach pod nazwami:
Benzylhemiformal
5-Bromo-5-nitro-1,3-dioxane = Bronidox
Diazolidinyl Urea
Imidazolidinyl Urea
Quanternium-15
DMDM Hydantoin
Methenamine
Glutaral
Hexetidine
Iodopropynyl Butylcarbamate
KONSERWANTY:
Dla trwałości kosmetyków i bezpieczeństwa ich stosowania ważne są konserwanty, bez których w kosmetykach rozwijałyby się grzyby i pleśnie. To powodowałoby utratę jakości produktów oraz nieprzyjemne reakcje skórne, a nawet choroby. Niestety konserwanty też stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia. Większość konserwantów jest bardzo silnie działającymi substancjami, które mogą powodować reakcje alergiczne. Dodatkowo trwają badania nad ewentualnym związkiem z niektórymi chorobami nowotworowymi.
W kosmetykach naturalnych stosowane są wyłącznie substancje dopuszczone do stosowania w produktach naturalnych przez Ecocert oraz inne jednostki certyfikujące. Są to: Potasium Sorbate oraz Sodium Benzoate (stosowane są m.in. do konserwowania żywności) oraz Dehydroacetic Acid.
Syntetyczne konserwanty na etykietach można znaleźć pod nazwami:
Methyldibromoglutaronitrile
Imidazolidinyl Urea
Diazolidinyl Urea
Cetylpyridinium Chloride
Chlorhexidine
Methylchloroisothiazolinone
Methylisothiazolinone
Triclosan
2-Bromo-2-Nitropropane-1,3 Diol
Phenoxyethanol
Cetrimoniumbromide
PARABENY:
-należą do najskuteczniejszych i bardzo popularnych konserwantów w kosmetykach konwencjonalnych
- uniemożliwiają rozwój pleśni i grzybów
-parabeny występują w większości kosmetyków. Szczególnie dużą ich zawartość mają kremy nawilżające czy mydła. Substancje te mają zdolność gromadzenia się w skórze i przy intensywnym stosowaniu mogą okazać się szkodliwe.
Parabeny należą do najczęstszych alergenów, a ich stosowanie może powodować uwrażliwienie skóry na działanie czynników zewnętrznych. Odczyn alergiczny może być szczególnie silny na skórze wystawionej na działanie promieni słonecznych i objawia się zaczerwienieniem, pokrzywką, wypryskami i towarzyszącym tym podrażnieniom świądem.
Parabeny na etykietach można znaleźć pod nazwami:
Methylparaben
Ethylparaben
Propylparaben
Butylparaben
Isobutylparaben
Benzylparaben
LANOLINA:
- substancja natłuszczająca zaliczana do wosków o pochodzeniu zwierzęcym
- uzyskiwana jest z substancji wytwarzanej przez gruczoły łojowe pokrywające wełnę owczą
- substancja ta ma postać biało-żółtego tłuszczu stałego o charakterystycznym zapachu.
- jest składnikiem wszelkiego rodzaju produktów kosmetycznych stanowiąc skuteczny emulgator oraz substancję nawilżającą i natłuszczającą
- najczęściej występuje w maściach i kremach nawilżających, produktach do pielęgnacji włosów, szminkach, zmywaczach do paznokci i dezodorantach.
Lanolina może powodować podrażnienia i alergię skórną. Uczulać mogą również kosmetyki do higieny intymnej z zawartością lanoliny. Zmiany alergiczne objawiają się przede wszystkim długotrwale występującymi wypryskami. W skrajnych przypadkach u osób wrażliwych może powodować atopowe zapalenie skóry.
Lanolinę na etykiecie można znaleźć pod nazwą:
Lanolin
PARAFINA:
- jest otrzymywana w procesie destylacji ropy naftowej
- w kosmetyce stosowane są postacie miękkie, twarde i płynne.
- występuje powszechnie w kosmetykach konwencjonalny z powodu dostępności i niskiej ceny
- w wersji płynnej stosowana jest bezpośrednio przy zabiegach kosmetycznych i ciepłolecznictwie
- w wersji miękkiej i twardej można ją znaleźć w kremach do twarzy, pomadkach czy fluidach pod makijaż.
- skutecznie wyrównuje nierówności skóry i przebarwienia, ale jednocześnie pokrywa skórę trudną do usunięcia powłoką, nieprzepuszczalną dla wody i gazów. Skóra pod nią wydaje się być miękka i gładka, ale jej oddychanie wraz z pozostałymi procesami życiowymi, jest uniemożliwione
- po zastosowaniu parafiny, skóra może być ponadto bardziej wrażliwa na działanie promieni słonecznych.
Sama parafina nie jest alergenem, ale jej stosowanie prowadzi do wielu szkodliwych procesów w skórze, związanych z intensywnym rozwojem bakterii beztlenowych. Powoduje podatność na zaskórniki i zmiany trądzikowe. Parafina powoduje kumulację toksycznych produktów przemiany materii, prowadząc do jej przedwczesnego starzenia się. Organizm ludzki nie potrafi przetworzyć i wydalić cząsteczek parafiny, ponieważ nie ulega ona rozkładowi biologicznemu. W związku z tym jest magazynowana w wątrobie, nerkach i węzłach chłonnych. Podejrzewana jest też o udział w powstawaniu zmian nowotworowych.
Parafinę na etykiecie znaleźć można pod nazwami:
Paraffin Oil
Parrafinum Liquidum
Synthetic Wax
Paraffin
Isoparaffin
Podobne działanie do samej parafiny maja inne produkty ropopochodne, które znaleźć można pod nazwami:
Mineral Oil, czyli olej mineralny (mieszanina ciekłych węglowodorów);
Vaseline, Petrolatum, czyli wazelina (mieszanina węglowodorów parafinowych);
Ceresin, czyli cerezyna (rafinowany wosk ziemny);
Cera Microcristallina, czyli wosk parafinowy;
Ozokerite, czyli ozokeryt (wosk ziemny);
Isododecane;
Isohexadecane;
Isobutane, Isopropane - czyli węglowodory alifatyczne – wszelkiego rodzaju gazy powstałe podczas rafinowania oleju mineralnego, często używane w aerozolach.
SYLIKON:
- ma postać bezbarwnych i bezwonnych olejów lub wosków.
- silikony są stosowane w droższych produktach kosmetycznych
- dają poczucie gładkości i wyrównują niedoskonałości. Są dodawane do kremów nawilżających, baz i fluidów pod makijaż a także do produktów do pielęgnacji i stylizacji włosów
- zadaniem silikonów jest stworzenie ochronnego filmu na skórze lub włosach bez zatykania porów
- ich użycie przez osoby o wrażliwej skórze z tendencją do wyprysków, zaskórników i zmian trądzikowych, może powodować nasilenie objawów
- ponadto silikony nie ulegają rozkładowi biologicznemu i gromadzą się w tkankach organizmu.
Najstarszym i najbardziej znanym silikonem jest
Dimethicone, niemniej jednak w kosmetyce korzysta się z szerokiej gamy olejów silikonowych. Na etykietach można je rozpoznać po następujących końcówkach:
...methicone
...siloxane
...silanol
...silicone
więcej o sylikonach->
SYLIKONY
SLS- (Sodium Lauryl Sulfate) to drażniący, agresywny detergent stosowany z powodzeniem w chemii gospodarczej i przemysłowej.
SLS ma silne właściwości uczulające i drażniące; wysusza skórę, powoduje świąd, rumień, a w skrajnych przypadkach też atopowe zapalenie skóry. W jamie ustnej może powodować owrzodzenia. Jego obecność w szamponach jest przyczyną powstawania łupieżu, swędzenia skóry głowy oraz łamliwości i wypadania włosów.
SLES (Sodium Laureth Sulfate) to substancja pokrewna produkowana z tlenku etylenu, będąca pochodną ropy naftowej. Z uwagi na silne właściwości spieniające, jest obecna w większości kosmetyków myjących – żelach i mydłach, płynach i olejkach do kąpieli, szamponach, płukankach do jamy ustnej a nawet tonikach do usuwania makijażu.
Zarówno SLS jak i SLES wchodzące w skład kosmetyków mogą być zanieczyszczone rakotwórczym dioksanem (dioxane) o działaniu mutagennym.
Na etykietach obecność SLS i SLES można poznać po następujących nazwach:
Sodium Lauryl Sulfate
Sodium Laureth Sulfate
PEG (glikol polietylenowy):
- jest bezbarwną, higroskopijną cieczą lub ciałem stałym
- stosowanym w przemyśle kosmetycznym na szeroką skalę jako rozpuszczalnik, emulgator i środek zwiększający lepkość ciekłych preparatów
- jest często stosowanym emulgatorem oraz substancją myjącą we wszelkich preparatach do pielęgnacji ciała
- efektem ubocznym działania PEG są stany zapalne atakujące głównie skórę twarzy i pachwin.
PPG (glikol polipropylenowy):
- jest alkoholową, bezbarwną i bezwonną cieczą o wysokiej lepkości
- tworzy na powierzchni skóry film zapobiegający ubytkowi wody z naskórka
- PPG nadaje kosmetykom konsystencję emulsji
- substancja ta jest szeroko stosowana jako emulgator w pastach do zębów, płynach do płukania ust oraz dezodorantach w sztyfcie.
Do produkcji zarówno PEG jak i PPG używany jest tlenek etylenu, trujący gaz. Mogą one też być zanieczyszczone dioksanem (czyli eterem) lub zawierać nieprzereagowane cząsteczki trującego gazu. Zarówno dioksan jak i tlenek etylenu uszkadzają strukturę genetyczną komórek i zostały uznane za substancje rakotwórcze.
Obie substancje PEG i PPG wpływają na uwrażliwienie skóry na zanieczyszczenia oraz drażniące substancje zawarte w kosmetykach.
Składniki zawierające glikol polietylenowy oraz glikol polipropylenowy można znaleźć pod nazwami:
PEG-.... np. PEG-40 Sorbitan Diisostearate
PPG-.... np. PPG-15 Stearate
składnik z końcówką “...eth” np. Laureth-4
CHEMICZNE FILTRY UV :
- są główną przyczyną fotoalergicznej egzemy kontaktowej
- podrażnienia skóry z kolei sprzyjają przenikaniu substancji przez naskórek
- chemiczne filtry UV cechują się małym ciężarem cząsteczkowym i są w stanie przenikać przez naskórek do wnętrza organizmu.
- badania dowodzą, że stosowanie syntetycznych filtrów powoduje zmiany hormonalne.
Oxybenzone występują w INCI pod nazwami:
Benzophenone – 3
Benzophenone – 4
Pozostałe szkodliwe filtry chemiczne występują w INCI pod nazwami:
Octinoxate (Octyl Methoxycinnamate)
Homosalate
Octyl Salicylate
Avobenzone (Butyl Methoxydibenzoylmethane)
Octocrylene
Ensulizole (Phenylbenzimidazole Sulfonic Acid)
Ethylhexyl Dimethyl PABA
SYNTETYCZNE SUBSTANCJE ZAPACHOWE:
- są tańszym odpowiednikiem naturalnych zapachów pochodzących z roślin
- praktycznie wszystkie znane związki zapachowe naturalne mają swoje chemiczne odpowiedniki
- są one szczególnie cenione przy produkcji perfum, jako że pozwalają na tworzenie niebanalnych wielowymiarowych kompozycji.
- syntetyczne zapachy są powszechnie stosowane we wszystkich typach produktów kosmetycznych
- powodują silne reakcje alergiczne, alergie skórne
- łatwo wchłanialne akumulują się w organizmie.
Ostatnio podejrzewa się, że syntetyczne piżmo (popularny składnik perfum, kremów po goleniu, mydeł i innych produktów higienicznych) zaburza pracę układu dokrewnego i wywołuje nowotwory.
SYNTETYCZNE BARWNIKI:
- to tańsza wersja barwników pochodzenia naturalnego
- syntetyczne barwniki uwalniają aminy aromatyczne, spośród których wiele jest substancjami drażniącymi, a nawet toksycznych
- występują powszechnie w produktach kosmetycznych, głównie w kosmetykach do koloryzacji włosów
-stwierdzono, że mogą wywoływać nowotwory.