środa, 17 kwietnia 2013

Fakty i ciekawostki




  • Mamy około 100 000-150 000 mieszków włosowych, z każdego z nich może wyrosnąć wciągu życia 20-30 włosów.
  • Na głowie powinno znajdować się 85% włosów w stadium wzrostu.
  •  Każdego dnia tracimy około 50-150 włosów. Jest to zjawisko fizjologiczne.
  • Najgęściejsze włosy to blond, może ich być około 150000, 
  • Włosy czarne 110000.
  • Najrzadsze są włosy rude 75000, ale za to są najgrubsze i siwieją później niż inne.
  • Stosowane w leczeniu dermatologicznym leki mogą być przyczyną wypadania włosów.
  • Włosy jasne łatwiej się elektryzują niż ciemne.

Właściwości włosów


właściwości włosów

1. Włosy, podobnie jak cały ustrój człowieka i zwierząt,są zbudowane przede wszystkim z białek  (białko- wielocząsteczkowy związek chemiczny zbudowany z aminokwasów)
PODSTAWOWYM BIAŁKIEM BUDULCOWYM WŁOSA( tak samo jak naskórka czy paznokci)
JEST KERATYNA
2. Zdolność pochłaniania wody- zdrowy włos pochłania wode do 30%  własnej masy
3. Zdolność przewodzenia elektryczności
4.  Trwałość
Włosy są materiałem bardzo wytrzymałym i mocnym. Pojedynczy zdrowy włos wytrzymuje ciężar 50 -100 g,czyli dla zerwania go potrzebna jest siła 12 kg na 1 mm2. Jeśli założyć, że przeciętnie na głowie człowieka znajduje się ponad 100000 włosów, oznacza to,że taka czupryna wytrzymuje ciężar od 5 do 10 ton.. Z relacji starożytnych historyków wiadomo też, że w czasie oblężenia przez Rzymian Kartaginy (147 r. p.n.e.) kartagińskie kobiety ścięły swoje warkocze, aby upleść z nich liny okrętowe.
5. Elastyczność
Temperatura 65 st C nie ma widocznego wpływu na włosy. Ale przy temperaturze 75 st C włosy stają się mniej sprężyste i mniej odporne na urazy mechaniczne. Poprzez promienie nadfioletowe włosy stają się porowate i słabsze.

Wpływ witamin, aminokwasów i minerałów na włosy



Wpływ witamin, aminokwasów i minerałów na włosy

Czynniki pokarmowe odgrywają bardzo dużą rolę. Zły wygląd włosów człowieka świadczy nie tylko o złej pielęgnacji ale wyraźnie o jego niedożywieniu ilościowym, jak i jakościowym. .
Aminokwasy - powinny być dostarczane włosom, ponieważ są niezbędne do ich wzrostu.
-cystyna ( zawarta w białku jaj i soi). Cystynę niszczy jednak pasteryzacja i kontakt z metalami (naczynia, sztućce). Wykazano eksperymentalnie, że cystyna pełni największą rolę.
-metionina   niedobór powoduje suchość i łamliwość włosów. (Naturalnym źródłem metioniny jest ryż, otręby pszenne, orzechy włoskie, brukselka, szpinak, brokuły, ryby i mięso.)
-tryptofan-  niedobór powoduje łysienie rozlane, to naturalny środek pobudzający organizm do wytwarzania hormonu szczęścia. (Naturalnym źródłem jest:  mleko, biały ser, żółty ser, produkty sojowe, mięso – zwłaszcza drobiowe, ryby, banany, suszone daktyle. natomiast przy braku
-cysteina i gliceryna  niedobór powoduje że włosy tracą połysk. (Występuje w białkach zbóż oraz kukurydzy)

 Węglowodany - włosy potrzebują prawidłowych ilości energii w ich postaci, ponieważ charakteryzują się wysokim metabolizmem. Macierz włosa, z której kształtuje się włos, należy przecież do najszybciej rosnącej tkanki człowieka.

 Witaminy -> włosy są bardzo wrażliwe na ich niedobory
Witamina A (retinol)-> niedobór powoduje  osłabienie, suchość i łamliwość włosów. Chroni przed promieniami UV. Ogranicza łupież
Znajdziemy w wątróbce, jajach, tłustym mięsie, mleku, serach, maśle. Poza tym witamina ta znajduje się także w pomidorach, papryce, marchwi, warzywach zielonolistnych.

Witaminy z grupy B ->na porost włosów,
Witaminę B1( tiamina) -> dostawca energii i budulca włosa. Odgrywa znaczną rolę w wytwarzaniu cegiełek budulcowych włosa- aminokwasów. Zalecana jest gdy jest zahamowany wzrost włosów lub gdy wypadają
Znajdziemy w: kurzej piersi, ziarnach słonecznika, kotlecie schabowym.
Witaminy B2 (ryboflawiny),-> dla wzrostu włosów. Bierze udział przy tworzeniu nowych komórek macierzy włosa i regeneracji starych
Duże zapotrzebowanie na ta witaminę maja:
-dzieci w okresie wzrostu
- kobiety w ciąży i w okresie laktacji
- osoby bywające w częstych sytuacjach stresowych
- osoby podczas dużego wysiłku fizycznego
* bierze udział w wydalaniu soli z moczem
Znajdziemy w brokułach, mleku, jogurtach lub wieprzowinie.
Dwie powyższe witaminy regulują pracę gruczołów łojowych, uczestniczą w procesach regeneracji komórek i tkanek, zabezpieczają przed powstawaniem łupieżu.
Witamina B3 (niacyna)  WITAMINA PP-> bierze udział w budowie łodygi włosa. współzarządza pracą układu krwionośnego, jest potrzebna do wytworzenia odpowiedniej ilości czerwonych krwinek oraz wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych. Dzięki niej składniki pokarmowe i tlen dostarczane są do wszystkich tkanek i komórek, w tym również do włosów, zapewniając im odpowiednie odżywienie.
Występuje w: chudym mięsie, drobiu, rybach, produktach mlecznych, jajach, drożdżach, wzbogaconych produktach zbożowych, ziemniakach, orzeszkach ziemnych, daktylach, figach, śliwkach.
Witamina B5 (kwas pantotenowy)  bardzo dobrze wpływa na włosy, wzmacnia je. Poprawia ich pigmentację. Jest naturalnym lekiem na siwienie. Odgrywa ogromną rolę w procesach regeneracyjnych.
Możemy znaleźć ją w brokułach, a także pieczarkach.
Witaminę B6 (pirydoksyna) Wpływa na poprawny wzrost włosów. Reguluje prace gruczołów łojowych. Jest ona niezbędna w procesie produkcji włosa, gdyż bierze udział w podziale komórek w mieszkach włosowych. Zatem niedobór tej witaminy może zahamować wzrost włosów.
Dostarczymy ją włosom jedząc sardynki, banany, wątrobę.
Witamina B7 ( biotyna)  WITAMINA H-> witamina piękności, absorbuje pokarmowa siarkę dla włosów i zasila nią łodygę włosa w efekcie mamy piękne lśniące i elastyczne włosy
Znajdziemy w: żółtkach jaj, drożdżach, mleku, wątrobie.
Witamina B9 (kwas foliowy) jest odpowiedzialny za wzrost włosów.
Znajduje się w: liściastych warzywach głownie w szpinaku, sałacie, kapuście, brokułach, kalafiorze, pomidorach, grochu, fasoli, soczewicy, soi, burakach, orzechach, słoneczniku, drożdżach piwnych, wątrobie, żółtku jaj, pomarańczach, bananach
Witamina B12 (cyjanokobalamina) wspomaga wzrost włosów, wzmacnia włosy i zapobiega ich wypadaniu,
Znajduje się w kurzych wątróbkach oraz wołowinie.
 Niedobór tych witamin może prowadzić do nadmiernego łojotoku.

Witamina C -> niezbędna do produkcji budulca łodygi włosa- białek keratynowych.
Znajdziemy w owocach i warzywach liściastych, natce pietruszki, czarnej porzeczce, truskawce, kiwi, kiszonej kapuście
Witamina D -> niedobór powoduje wypadanie włosów.  Jest wytwarzana przez nasz organizm pod wpływem światła słonecznego. Wspomaga wzrost włosów
Znajduje się w : tranie, olejach rybnych ( łosoś, tuńczyk, śledź, makrela, sardynki), mleku, białku jaj, wątrobie, przetworach mlecznych
Witamina E -> przyspiesza wzrost włosów, przez przyspieszenie podziałów komórek macierzy włosa budujących jego łodygę, wygładza i nawilża włosy
Znajdziemy w: jajach, pełnoziarnistym pieczywie, maśle, orzechach, słoneczniku, soi, zielonych warzywach
Witamina K -> nie ma bezpośredniego wpływu na włosy. Ale jest ważna dla naszej skóry głowy i cebulek włosowych.
Zawarta w : sałacie, jajach,mleku
Witaminę K niszczy nadużywanie leków, zanieczyszczone powietrze, środki konserwujace



 Mikroelementy (minerały)- ich niedobór ma duży wpływ na wzrost włosów. Do najważniejszych mikroelementów zaliczamy cynk, żelazo, miedź.
Niedobór cynku może spowodować, oprócz wielu innych objawów klinicznych, wypadanie włosów. ( w ostrygach, chudym mięsie, drobiu i rybach. Dostarczają go również kasze i chleb pełnoziarnisty.)
Niedobór miedzi z kolei prowadzi do odbarwienia i zmian strukturalnych we włosach: suchość i łamliwość (w ostrygach, drożdzach piekarskich, zirna sezamu, kakao, czekolada, kalmary, homary, ziarna słonecznika soi i dyni, otręby pszenne, ziarna arbuza,suszone śliwki, papryka) Pantotenian wapnia i wit B5 pozwala przyswoić miedź.
Niedobór żelaza może spowodować łysienie. Przykładem takiego stanu jest sideropenia u kobiet, powodująca powstanie rozlanego łysienia (mięso, wątroba, ryby, żółtko jaj, twaróg, orzechy, mleko, warzywa strączkowe, brokuły, szpinak, krewetki.). Żelazo i mangan wspomagają wzrost włosów i właściwe ich odżywianie Jod- zapobiega wypadaniu włosów.
W przypadku mikroelementów warto wspomnieć, że przenikają one do włosów, przedostając się do macierzy włosa wraz z krwią, a później do jego korzenia i łodygi.
Krzem- reguluje sprężystość i elastyczność włosów
Siarka -reguluje prace gruczołów łojowych
__________________________________________________________________________